System

Magda,

niedziela rano 3/05

źle spałam , list Gośki spowodował, ze przypomniały mi się te historie opowiadane mi przez pacjentów cierpiących na ból przewlekły, stąd moja petycja do Parlamentu Europejskiego link https://youtu.be/s3rghykRVsg Przede wszystkim ta bezsilność pacjentów, olewanie przez system, ciągłe szukanie, lęk i pieniądze.

Niewydolny od lat niedofinansowany system zdrowia spowodował za cichym przyzwoleniem decydentów, że istnieją 2 systemy opieki medycznej prywatny i państwowy, które są ze sobą ściśle połączone. Pacjent nie rozumie dlaczego tak się dzieje;

– nie wie, że są limity nałożone przez NFZ odnośnie wycen procedur, które przeważnie nie oddają realnych kosztów opieki nad pacjentem szpitalnym W chwili obecnej stan na maj 2020 w ramach kolejnej, cudownej reformy opieki medycznej w Polsce przyjęto system ryczałtowy wyceny zabiegu i/lub operacji tzw. angielski (z modyfikacjami niestety na niekorzyść pacjentów i placówek medycznych) w zależności od grupy referencyjnej do której został zaliczony szpital )

– nie wie też , że są też limity ilościowe nałożone odgórnie, iż lekarz specjalista lub przychodnia przyszpitalna czy szpital nie może przyjąć kogoś kto z takich czy innych powodów życiowych wypadł z systemu i musi znowu czekać w kolejce.

Jako ciekawostka mnie zapisano do Otwocka pod W-wa za 8 lat na cito w ramach rehabilitacji!!!

– nie wie też , że co roku w ramach zwiększanej puli na opiekę medyczną gros to zarobki lekarzy i personelu medycznego, kupowanie sprzętu i modernizacja placówek a to wszystko przecież jedna pula pieniędzy

– nie wie też , że szpital czy placówka medyczna w przypadku zagrożenia życia ma przyjąć bezdomnego i ratować mu życie tylko nikt nie chce za to płacić

Nie wiem Magda czy zauważyłas co napisała Gośka:

1/ brak jest adnotacji w czym specjalizuje się dany lekarz w jej przypadku neurochirurg tu mowa o prywatnej wizycie

2/ nie rozumie dlaczego nie można zrobić RM całego kręgosłupa

tutaj potwierdzam – wydałam sporo pieniędzy na prywatne wizyty u różnych specjalistów , którzy nie wnieśli NIC i odsyłali mnie dalej do kolejnych fachowców

Odnośnie wykonania RM całego kręgosłupa to okazało się po mojej awanturze w MZ i NFZ, że problem jest tylko i wyłącznie „wykonanie takiego badania na NFZ” prywatnie nie ma takich przeszkód. Wytłumaczyła mi Pani z MZ, iż takie zalecenie to dla dobra pacjentów bo: pacjent nie wytrzyma tyle czasu w ramach badania w takiej a nie innej pozycji….nie chcę tego komentować….

Aniu czytam to co już od Ciebie usłyszałam a wciąż nie mogę uwierzyć…system nie jest zwrócony do pacjenta tylko zupełnie niezrozumiale szkodzi ..Sama doświadczyłam tego jak prywatnie można wszystko zrobić a na NFZ wręcz graniczy to z cudem. Czy doczekam dnia gdzie służba zdrowia się uzdrowi? Mam wątpliwości…Jak to kiedyś ktoś mądry powiedział “jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze” w każdej sferze życia niestety się to potwierdza,bardzo smutne ale prawdziwe.M

Jeden komentarz

  • Anna

    Magda, zgadzam się, że pieniądze są ogromnie ważne nie mniej w tym całym systemie , niestety , zbyt często ustawodawca (czyli system) nie patrzy całościowo brak wizji? czy logiki ? a może nikomu nie zależy? lub partykularne interesy pewnych grup zawodowych ?- tutaj kłaniają się moje rozmowy z moim cudownym lekarzem , który kilkakrotnie ratował mi życie.
    Jaki sens , koszty dla budżetu powoduje pacjent, który jest chory, wymaga większej opieki systemu , staje się osobą niepełnosprawną , nie pracującą , nie odprowadza podatków tylko generuje koszty. Odnoszę wrażenie , że ten problem przerasta naszych, lokalnych decydentów , którzy zbyt często reprezentują określone opcje polityczne a pacjent jest dodatkiem (niepotrzebnym) dla tych zbyt często niedouczonych osób.
    Co więcej z moich obserwacji wynika , że strażnik naszego polskiego budżetu czyli MF zabierał/zabiera wielokrotnie pieniądze z puli na zdrowie bo taka jest wola polityków.
    Wiele lat temu wymieniony przeze mnie lekarz opracowywał realne koszty (ze swojej specjalizacji ) leczenia pacjentów dla ministra zdrowia ale niestety ten wizjoner a przede wszystkim lekarz był jeden jedyny w historii mojego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.